Hlavní navigace

Britové vyvinuli software, jenž rozpozná úspěšnost hudební nahrávky

Sdílet

Jan Bednařík 20. 12. 2011

Britští vědci z bristolské univerzity vyvinuli software, jenž dokáže rozhodnout, jaký má hudební nahrávka potenciál uspět mezi posluchači. Se zprávou přišla britská zpravodajská společnost BBC.

„Naším cílem bylo zjistit, zda jsme schopni sepsat rovnici, která by byl schopná rozlišit hudební hit od nahrávky potácející se na dně hudebních žebříčků,“ sdělil doktor Tijl De Bie, jenž na univerzitě vyučuje předměty spjaté s umělou inteligencí a současně vede výzkumný tým.

Program sleduje 23 různých aspektů včetně hlasitosti, rytmičnosti a harmonie. Při vývoji rovnice vědci používali nejpopulárnější nahrávky, jež se za posledních 50 let pohybovaly mezi čtyřiceti nejúspěšnějšími skladbami. Rovnice pak byla testována podle každého týdne padesátileté historie, aby bylo možné určit, s jakou přesností je schopna hit rozeznat.

„Můžeme očekávat, že rovnice rozhodne správně v 60 % případů,“ říká doktor De Bie, „není to ideální.“ Některé případy holt rovnice zatím rozeznat nedokáže, například pouze z hudební nahrávky pochopitelně nelze odvodit, do jaké míry na její popularitě sehraje roli marketing. Současně musíme brát na zřetel fakt, že ačkoliv se nahrávka může dostat na první příčky světových žebříčků, stále to nic nevypovídá o její hudební kvalitě.

Bližší informace včetně zjednodušeného matematického aparátu stojícího za celým softwarem naleznete na oficiálních stránkách projektu.

Našli jste v článku chybu?