Hlavní navigace

Bluetooth 4.0: Dosah sto metrů a minimální spotřeba energie

21. 12. 2009

Sdílet

Nová specifikace Bluetooth: energetická nenáročnost a obrovský dosah

Přestože teprve letos na jaře organizace Bluetooth Special Interest Group (SIG), která se zabývá vývojem Bluetooth, vydala specifikaci pro Bluetooth 3.0, podařilo se jí ještě do konce roku celou technologii znovu vylepšit a představit specifikaci Bluetooth 4.0.

Nové Bluetooth 4.0 je schopné komunikace na vzdálenost sta metrů a to rychlostí až 1 Mbit/s. Ochranu přenášených dat navíc zajišťuje kvalitní 128bitové AES šifrování. Největší výhodou je však naprosto minimální spotřeba energie, které bylo dosaženo rozdělením přenášených dat na miniaturní pakety a přemístění části řídící inteligence přímo do BT čipu, což má mimo jiné šetřit energii rychlejším uspáváním a probouzením zařízení. Zařízení by tak prý mohlo vydržet na jedné knoflíkové baterii i několik let.

Díky tomuto technologickému převratu se může naplno rozjet výroba například zdravotnický pomůcek propojených přes bluetooth či různorodých typů oblečení vybavených elektronikou spojenou a ovládanou právě pomocí nového Bluetooth. Nová specifikace 4.0 již byla uvolněna a je jen na výrobcích samotných, kdy se ji chytí a začnou ve velkém vyrábět.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).