Hlavní navigace

Blu-ray má problémy prorazit

25. 6. 2009

Sdílet

Blu-ray má problémy prorazit

 

Kdo se domníval, že po vyhraném souboji s HD-DVD už Blu-ray nestojí vůbec nic v cestě stát se jednotícím standardem na poli formátů, musí dnes, tři roky po uvedení, své stanovisko přehodnotit či alespoň odložit. Blu-ray se totiž ani zdaleka nedaří tak dobře, jak se očekávalo. Naopak, podle průzkumu společnosti Harris Interactive jsou výsledky velkým zklamáním.

Pouze sedm procent Američanů vlastní Blu-ray přehrávač. Tohle číslo je paradoxně ještě horší než to, jakým disponuje "mrtvý" formát HD-DVD. jeho přehrávače leží v jedenácti procentech domácností. Blu-ray si tak pochybný náskok drží jen díky Playstation 3, jež je kromě funkce herní konzole také Blu-ray přehrávačem. Tu přitom vlastní dalších devět procent amerických domácností, ale jen menšina ji využívá i na něco jiného než hraní.

Podle odborníků jsou lidé spokojeni i s DVD kvalitou, přestože HD televizím se v prodejích daří dobře. Možným vysvětlením je také teorie, že čekají na HD kabelový signál. Pokud se tak Blu-ray poměrně rychle nepodaří nepříznivý trend zvrátit, může se stát, že bude odsouzeno do propadliště dějin, kde se potká s mnoha dalšími neúspěšnými formáty. 

Můžeme se tak ptát, zda velké filmové společnosti náhodou v nedávném souboji formátů nerozhodly špatně. HD-DVD by vzhledem k nižším pořizovacím nákladům mohlo mít větší šanci na úspěch. Než však Blu-Ray zcela odsoudíme, je nutné si připomenout pomalý nástup standardu DVD, kterému se  před lety zpočátku také příliš nedařilo a mnozí mu již prorokovali brzký zánik.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).