Hlavní navigace

Blíží se Valentýn, pozor na zprávy od neznámých odesilatelů

Sdílet

Čestmír Žák 10. 2. 2011

Společnost McAfee varuje před počítačovou kriminalitou spojenou se svátkem Sv. Valentýna. Internetoví podvodníci v této době kalkulují s tím, že lidé budou na internetu poněkud méně ostražití, podlehnou zvědavosti a nebo svým vlastním fantaziím. Podvodníci si zřizují například falešné profily na webech sloužících k seznamování nebo rozesílají elektronické pohlednice spojené s odkazy na škodlivý software (malware). I přes různorodost použitých metod je ale jejich cíl vždy stejný – zmocnit se peněz nebo citlivých osobních informací oběti.

Pro zajištění bezpečnosti, nejen na Den sv. Valentýna, doporučujeme si dát pozor na podvodníky v on-line seznamkách. V typickém případě si tito lidé vytvářejí kompletní profil doplněný atraktivními fotografiemi. Následně se snaží získat si důvěru v  komunikaci jeden na jednoho (e-mail, chat, telefon...). Pokoušejí se zapůsobit na emoce své oběti a vylákat peníze na letenku (kvůli osobnímu setkání), předstírají nemoc nebo finanční těžkosti.

Podvody mají řadu speciálních verzí, kdy pachatel může předstírat, že je voják, v jiných případech se jedná o nabídky služeb se „zasíláním nevěsty“ z jiné země. Většina z těchto triků se používala už před vznikem internetu, v on-line verzi je ale pro podvodníky jejich realizace velmi jednoduchá a levná. Podvodný nebo kompromitovaný může být už samotný seznamovací web, na kterém pak může docházet ke sběru citlivých osobních informací. Další prostředky používané podvodníky představuje šíření elektronických pohlednic nebo spam obsahující např. tipy na valentýnské dárky.

Tipy společnosti McAfee pro větší bezpečnost

- Používejte pouze seznamovací weby, které vám vaši známí doporučili jako bezpečné.
- Jakmile vás na seznamovacích webech někdo požádá o peníze, půjčku nebo bude chtít znát nějaké vaše finanční informace, ihned přerušte kontakt a nahlaste vše provozovateli webu.
- Pokud obdržíte e-mail nebo elektronickou pohlednici od někoho, koho neznáte, nebo tento e-mail působí podezřele, neklikejte na odkazy e-mailu a nestahujte/nespouštějte připojené přílohy.
- Zkontrolujte, že máte v počítači nainstalován komplexní bezpečnostní software a ověřte si, že je aktualizovaný.

Našli jste v článku chybu?