Hlavní navigace

Bezpečnostní hrozby: Flamer na ústupu, na vrchol se vrací INF/Autorun

Sdílet

Redakce 14. 6. 2012

Na druhém místě setrvává HTML/Iframe.B s podílem 4,84 % ve světě a 4,81 % v Evropě. Hrozba HTML/ScrInject.B se propadla na třetí pozici, v květnu zaznamenala celosvětový podíl 4,09 %, v Evropě pak 4,35 %. INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows. HTML/Iframe.B označuje generické detekce škodlivých iframe tagů vložených do HTML stránek, které přesměrovávají prohlížeč na specifickou URL adresu obsahující škodlivý software. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

Hrozba Flame/Flamer nebo Win32/Flamer.A, jak ji označuje Eset, je velmi komplexní a zajímavá forma škodlivého kódu. „Jedinou dobrou zprávou je, že Flamer, nejnovější státem podporovaný digitální terorismus v podobě malware, v dohledné době pravděpodobně váš počítač nezasáhne. Pokud tedy nejste vládní úředník v jedné ze zemí  Blízkého východu nebo nepracujete pro některou z těchto vlád na vývoji zbraní,“ říká bezpečností expert společnosti Eset Stephen Copp. Flamer se nepohybuje v prostředí internetu a nešíří se napříč státy. Běžní uživatelé tedy pravděpodobně nenarazí na Flamer například v podobě přílohy e-mailu ve své poštovní schránce. Nositelem infekce jsou pravděpodobně spíše USB flash disky. Jestliže uživatel používá kvalitní antivirový program, ten ho před Flamerem spolehlivě chrání. Všechny významné bezpečnostní programy byly rychle aktualizovány a jsou nyní schopny Flamer detekovat. Ty kvalitnější dokážou dokonce eliminovat i další hrozby s podobnými charakteristikami, jakými disponuje Flamer.

“Možná mnohem důležitější je, že organizace dbající na důsledné dodržování počítačové bezpečnosti, což zahrnuje třeba kontrolu koncových zařízení kvůli prevenci malware infekce vedené přes USB flash disky, jsou dobře chráněny před většinou útoků škodlivých kódů, se kterými se lze běžně setkat,” dodává Cobb. V jedné z aktuálních studií bylo zjištěno, že více než 90 % bezpečnostních incidentů bylo možné zabránit pomocí jednoduchých a levných opatření. To je dobrá zpráva pro firmy i spotřebitele, kteří se sami snaží aktivně zabezpečit před malware.

Našli jste v článku chybu?