Hlavní navigace

Benedikt XVI. se telefonicky spojil s posádkou ISS a lodi Endeavour

Sdílet

Jiří Paleček 23. 5. 2011

Papež promluvil v sobotu ke kosmonautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a americké vesmírné lodi Endeavour, která u ISS zakotvila. Učinil tak prostřednictvím jednostranného videohovoru - papež mohl kosmonauty vidět na televizoru, avšak oni slyšeli pouze jeho hlas. Benedikt XVI. o víkendu rozmlouval o světových událostech a globálních problémech.

Vyjádřil také sympatie americké kongresmance Gabrielle Giffords, která byla před čtyřmi měsíci střelena do hlavy (její manžel Mark Kelly je členem posádky Endeavouru). Astronauti pak papežovi během patnáctiminutového rozhovoru vysvětlovali hlavní cíle své mise a důležitost vesmírného bádání.

I když to bylo vůbec poprvé, co papež promluvil ke kosmonautům v přímém přenosu, nebylo to poprvé, co se papežův odkaz dostal do Vesmíru. V roce 1969 kosmonauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin umístili na měsíc disk s poselstvím papeže Pavla VI. a dalších světových lídrů té doby.

Jak poukazují zahraniční média, Benediktovi XVI. by jistě záviděl papež Klement VII. Ten stál v čele církve v době, kdy Koperník poprvé promluvil o svém pohledu na Vesmír a Klement byl jeho teoriemi tak potěšen, že mu věnoval cenný dar.

Našli jste v článku chybu?