Hlavní navigace

Nabídne Microsoft více internetových prohlížečů i mimo EU?

Sdílet

Jiří Paleček 3. 3. 2010

Nabídne Microsoft ve Windows více prohlížečů i mimo EU?

 

European Committee for Interoperable Systems (ECIS) vyzvala státy mimo EU, aby také aplikovaly tzv. ballot, tedy možnost výběru z více webových prohlížečů ve Windows. Na to musel Microsoft přistoupit v Evropské unii, a tak uživatelům Windows v EU od včerejška vyskakuje okno, díky kterému si mohou jednoduše vybrat jeden z dvanácti nejrozšířenějších prohlížečů na světě.

"Uživatelé na celém světě by měli mít možnost výběru," oznámili včera představitelé ECIS. Microsoft se na ballotu musel s EU dohodnout dva roky po té, co si společnost Opera začala stěžovat na to, že softwarový gigant zneužívá svého dominantního postavení na trhu při prosazování Internet Exploreru.

"Díky iniciativě Opery byla podpořena soutěž na trhu s webovými prohlížeči v EU, avšak na většině počítačů na světě stále zůstane jako implicitní prohlížeč nainstalován Internet Explorer," řekl Thomas Vinje z ECIS. "Našim cílem je, aby antimonopolní úřady po celém světě zaznamenaly, co se stalo v EU a ballot podpořily." Členy ECIS jsou dlouhodobí konkurenti Microsoftu jako Opera, Adobe, Red Hat, Oracle a IBM. Microsoft však proti iniciativě ECIS tvrdě bojuje - včera vydal prohlášení, podle kterého "si každá země svůj trh upravuje podle sebe" a dodal, že neplánuje zavedení ballotu mimo Evropskou Unii.

Zdroj: ComputerWorld

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).