Hlavní navigace

Apple z čínského App Storu odstranil VPN aplikace

Sdílet

Pavel Kreuziger 31. 7. 2017

Výrobci softwaru typu StarVPN, VyprVPN a ExpressVPN v sobotu oznámili, že z App Storu firmy Apple byly odstraněny jejich aplikace. Poslední ze zmíněných společností na svém blogu napsala, že ji Apple informoval o tom, že její aplikace byla odstraněna, protože „zahrnovala obsah, který je v Číně nelegální“ a nesplňuje tedy pravidla App Storu.

Někteří lidé v Číně používají VPN připojení k tomu, aby obešli „Velký čínský firewall“, vládní internetový filtr, který je určený k tomu, aby občanům zamezil v přístupu k určitým webům včetně Googlu, Facebooku, Pinterestu, New York Times a Dropboxu.

Apple v neděli vydal následující tiskové prohlášení:

Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií na počátku tohoto roku oznámilo, že všichni vývojáři nabízející VPN musejí získat licenci od vlády. Od nás se požaduje, abychom v Číně odstranili některé VPN aplikace, které neodpovídají novým regulacím. Tyto aplikace jsou i nadále dostupné na všech ostatních trzích, kde působí.

Čína je největším trhem Applu mimo USA.

Sunday Yokubaitis, prezident výrobce VyprVPN, společnosti Golden Frog, se nechal slyšet, že jeho společnost je extrémně zklamána tím, že Apple podlehl tlaku Číny na odstranění VPN aplikací, aniž by citoval jakýkoliv čínský zákon nebo regulaci zakazující VPN. Golden Frog vnímá přístup k internetu v Číně jako záležitost lidských práv, řekl Yokubaitis, a dodal, že by od Applu očekával, že pro něj budou mít lidská práva vyšší hodnotu než zisky.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?