Hlavní navigace

Apple představil iPad mini a další novinky

Sdílet

Dan Moren 23. 10. 2012

Něco málo statistiky

Nejprve Tim Cook, ředitel Applu, zrekapituloval úspěchy společnosti s nedávno představeným iPhonem 5, jehož se prodalo neuvěřitelných 5 milionů kusů za jeden víkend. Cook také zmínil nový iPod nano a iPod touch a připomněl, že celá nová řada iPodů má za sebou tři miliony prodaných kusů.

Dalším tématem je operační systém iOS 6, na němž po jednom měsíci od vydání běží již asi 200 milionů zařízení. Do další úvodní statistiky zahrnul Apple také 125 milionů dokumentů v cloudu za poslední rok a 300 miliard zaslaných iMessages, tzn. 28 tisíc iMessages za sekundu. Uživatelé si také stáhli 35 miliard aplikací z App Store.

Následně přichází na scénu Phil Schiller, viceprezident Applu pro oblast marketingu. Ten začíná MacBookem. Apple představil 15palcový MacBook Pro s Retina displejem jen několik měsíců zpět. 13palcový MacBook Pro je aktuálně nejprodávanějším notebookem na světě.

Nový 13,3palcový MacBook Pro

Aby toho nebylo málo, představil Schiller zcela novou verzi 13palcového MacBooku Pro. Ten je tlustý pouze 1,9 centimetrů, což je o 20 procent méně než u verze předchozí. Hmotnost je pak pouhých 1,7 kilogramu. Co se týče konektivity, je součástí MacBooku Pro konektor MagSafe 2, dva porty Thunderbolt, dva USB ve standardu 3.0, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon, čtečka SD karet a HDMI výstup.

Displej nového MacBooku Pro má přesně 13,3palcovou úhlopříčku a rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů, což je čtyřnásobek pixelů oproti předchozí generaci. Jde tedy o druhý notebook na světě, pokud jde o rozlišení, prvním je 15palcový MacBook Pro.

K dalším prvkům patří webkamera natáčející 720p HD video, duální mikrofony, stereo reproduktory, podsvícená klávesnice a skleněný multitouch trackpad. Baterie má vydržet až sedm hodin na jedno nabití.

Mezi základní specifikace patří dvoujádrový Intel Core i5 nebo i7 Ivy Bridge, integrovaná grafika Intel HD 4000, až 8 GB RAM, až 768 GB uživatelské paměti flash, Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.0. Ve verzi s 2,5 GHz procesorem i5, 8 GB RAM a 128 GB flash paměti bude nový Mac Book Pro stát na americkém trhu 1 699 dolarů, což je o 500 dolarů méně než úspěšný 15palcový MBP.

Další v pořadí: Mac mini

Následně byl představen nový Mac mini, tedy aktualizovaná verze již prodávaného produktu. Mac mini disponuje dvou- až čtyřjádrovým procesorem i5 a i7, grafikou Intel HD 4000, až 16 GB RAM a až 1 TB pevným diskem nebo 256 GB flash pamětí.

Základem je 2,5 GHz dvoujádrový i5, 4 GB RAM a 500 GB hard disk za cenu 599 dolarů pro americký trh.

Nová generace iMacu

Nová, nejtenčí generace iMacu má pouze 5mm hranu, což zařízení činí o 80 procent tenčí oproti předchozí generaci. Byly k tomu použity speciální technologie, například svařování spojující materiály na úrovni molekul.

nový iMac

U nového iMacu si budou moci zákazníci vybrat mezi dvěma velikostmi displeje, 21,5palcového (1 920 x 1080 pixelů) a 27palcového. (2 560 x 1 440 pixelů). Součástí je technologie IPS pro úhel pohledu 178 stupňů. Novému iMacu přirozeně vzhledem k velikosti úplně chybí optická jednotka.

K vlastnostem nového systému patří procesor Core i5 nebo i7, grafika Nvidia Kepler, až 768 GB flash paměti nebo 3 TB disk a až 32 GB RAM! 21,5palcový iMac s 2,9GHz procesorem i5, 8 GB RAM, grafikou GeForce GTX 660M a 1TB pevným diskem se bude prodávat již v listopadu za 1 299 dolarů pro americký trh.

Apple zabrousil i na trh hybridních disků

Apple představil na své tiskové konferenci i technologii Fusion Drive, což je kombinace 128 GB flash paměti a jednoho nebo tří terabajtů na pevném disku, vše spojené do jedné logické jednotky. Výhodou Fusion Drive je, že má rychlost SSD, když je to potřeba, ale dlouhodobá data (například archiv fotografií, hudbu a filmy, k nimž často nepřistupujete) ukládá na levnější pevný disk.

Překvapení večera: Nový iPad

Na scénu opět přichází Tim Cook, který rekapituluje úspěchy iPadu. Za pouhého dva a půl roku prodal Apple více než 100 milionů iPadů. Což je více, než jakýkoliv výrobce počítačů prodal v celé své řadě produktů.

Překvapivě byla představena čtvrtá generace iPadu a to šest měsíců po té třetí! Nový iPad v sobě zahrnuje zcela nový čip A6X, který je dvakrát výkonnější než ten původní, A5X. Zdvojnásobuje se také grafický výkon. Součástí nového iPadu je také procesor pro zpracování obrazového signálu, který zprostředkovává lepší rozpoznání tváře a zlepšuje také stabilizaci obrazu.

Baterie vydrží stejně jako u „nového iPadu“ deset hodin na jedno nabití. K dispozici je samozřejmě i Lightning konektor a kromě toho i dvoupásmová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n běžící na 2,4 a 5 GHz. Čtvrtý iPad obsahuje také nové kabely, v balení mimo jiné nalezneme redukce Lightning – USB, Lightning – HDMI, Lightning – SD karta a Lightning – VGA. iPad čtvrté generace, jak jej Phil Schiller nazývá, má samozřejmě i Retina displej. Ceny jsou stejné jako u dosavadní verze (u níž předpokládáme slevu), tj. 16 GB s Wi-Fi za 499 dolarů.

iPad mini přichází

Zlatý hřeb večera. Nakonec se dočkali i všichni ti novináři, kteří celou akci označovali jako „Akce iPad mini“. Představte si, jak by to dopadlo, kdyby tento dlouho očekávaný produkt nakonec představen nebyl.

iPad mini

Rozdíl mezi iPadem čtvrté generace a iPadem mini je v tom, že ten druhý můžete při ovládání držet v jedné ruce. Novinka je 7,2 mm tenká, což je o 23 procent méně než u iPadu čtvrté generace, když už jsme u té statistiky. Váží jenom o něco více než 300 gramů, což je o 50 procent méně než předchozí iPad.

Velikost displeje se u iPadu mini nakonec ustálila na 7,9 palcích. Jeho rozlišení je potom 1 024 x 768 pixelů. Podle Phila Schillera se nový iPad mini skvěle hodí pro FaceTime HD hovory, čtení elektronických knih, surfování na webu a aplikace iWork. iPad mini běží na dvoujádrovém čipu A5, má stejné LTE schopnosti jako iPad 4 a také rychlejší (opět dvoupásmovou) Wi-Fi. Překvapením není ani Lightning konektor. Původně jsme vás informovali o dostupnosti více barev, nakonec však iPad mini zakoupíte jen ve dvou klasických barvách - černé a bílé. Zakoupit si však můžete barevné originální obaly.

Ceny začínají na 329 dolarech za 16 GB verzi s Wi-Fi, za dvojnásobnou kapacitu si připlatíte 100 dolarů a 130 dolarů bude stát LTE funkce. Předobjednávky začne Apple přijímat v pátek, prodej pak začne 2. listopadu, jak bylo ostatně předpovídáno.

Zdroj: pcadvisor.co.uk

Našli jste v článku chybu?