Hlavní navigace

Apple MacBook Air drží výrobce ultrabooků na uzdě

Sdílet

Jiří Paleček 7. 9. 2011

Společnosti Acer, Asus, Lenovo a Toshiba plánují během následujících měsíců vyrobit maximálně pouze 50 000 kusů ultrabooků a vyčkávat, co se bude v této nové kategorii dít. Pro srovnání, jen v květnu Asus vyrobil 100 000 kusů tabletů Eee Pad, v červnu to pak bylo více než 200 000. O ultraboocích se začalo poprvé mluvit v květnu, kdy Intel představil koncept zařízení, jež by mělo být velmi lehké, tenké, s dlouhou výdrží baterie a cenou do 1 000 dolarů. Nové ultrabooky by měly mít výkon srovnatelný s netbooky, avšak nabídnout také funkce a výhody tabletů.

První vlna ultrabooků má dorazit letos na podzim, další pak v následujících dvou letech. Výrobci se však obávají společnosti Apple a její nové generace MacBooků Air. Ten splňuje všechny předpoklady ultrabooku, jeho cena začíná na 1 000 dolarů a nabídne mimo jiné velmi rychlé porty Thunderbolt.

I když prozatím prodeje nové generace nejsou známy, podle analytiků patří MacBook Air mezi nejprodávanější produkty společnosti. Pozorovatelé dodávají, že jedinou možností ostatních výrobců je dodat na trh ultrabooky se stejnými technickými parametry, jaké nabízí Apple, avšak s výrazně nižší cenou. Jak se však už několikrát ukázalo, nakousnuté jablíčko dělá divy.

Acer by chtěl na podzim zaujmout svým ultrabookem s označením Aspire S3, první ultrabook od Lenova se pak bude jmenovat IdeaPad U300S a dostupný bude na přelomu října a listopadu. Toshiba na listopad připravuje 13,3“ zařízení s názvem Portege Z830. Pouze zařízení od Toshiby však bude stát méně než 1000 dolarů, ceny ostatních se budou pohybovat v rozmezí 1 200 až 1 700 dolarů.

Našli jste v článku chybu?