Hlavní navigace

AOL Instant Messenger se navždy odmlčel

19. 12. 2017

Sdílet

Ano, hovoříme o chatovacím klientovi AIM, tedy AOL Instant Messenger, který svým věrným dodávala společnost America Online, později Oath. Již jsme o tom psali – plány o ukončení služby byly publikovány v říjnu, jenže konec je to přesto smutný.

Svět na přelomu tisíciletí, kdy AIM dosahoval společně s „českým“ specifikem ICQ největší slávy, byl už sice z velké části internetový, ale přesto – na rozdíl od toho dnešního – stále přehledný. Drahé vytáčené připojení nám znemožňovalo (nebo umožňovalo, dle úhlu pohledu), abychom na internetu trávili každou volnou chvíli, a chatovací místnosti AIM měly na rozdíl od dnešních instantních sociálních sítí svoje kouzlo.

Nárůst sociálních sítí typu Facebooku nebo Whatsappu však byl posledním hřebíkem do rakve AIM. Společnost Oath uznala, že časy se navždy změnily a nemá tedy cenu udržovat svou poslední připomínku minulé éry na kapačkách.

AOL skončil s aktivním vývojem AIM v roce 2012 a aplikace třetích stran (jako Adium, Trillian či Pidgin) od něj odřízl na počátku letošního roku. AOL Instant Messenger není jediným pamětníkem zlatých časů – Microsoft podobně v roce 2014 ukončil svůj MSN Messenger, Yahoo Messenger pak skončil svou pozemskou pouť v loňském roce.

Věnujme AIM tichou vzpomínku.

Zdroj: PCWorld.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).