Hlavní navigace

AMD končí s výrobou grafických karet pod logem ATI

Sdílet

Martin Rippl 31. 8. 2010

Advanced Micro Devices v současnosti pod značkou ATI nabízí široké spektrum grafických komponent, čítající produktové řady Radeon, FirePro a Eyefinity. To by se však do konce roku mělo změnit a veškerý sortiment by měl být dále nabízen pod značkou AMD, řekl tiskový mluvčí společnosti, Drew Erskine. Zúžení nabídky či nenaplnění některých plánů se dle jeho slov obávat nemusíme.

Firma ATI byla jako výrobce grafických komponent založena roku 1985 a před třemi roky odkoupena společností AMD za 5,4 miliard dolarů. V době akvizice byla společnost ATI jedním z největších výrobců grafických čipů pro spotřební elektroniku, set-top boxy a herní konzole. Společnost AMD tehdy v roce 2007 přislíbila, že bude nadále nabízet produkty ATI a zahájila vývoj technologie příští generace nazvané Fusion, jenž spojuje CPU, GPU, zpracování videa a další akcelerační funkce do jediného čipu. Podobné řešení postavené na technologii Nehalem představil konkurenční Intel již roku 2008.

V letošním druhém čtvrtletí společnost AMD zaznamenala meziroční růst na trhu grafických komponent na úkor Intelu a nVidie. Ve čtvrtém kvartálu by měl být navíc na trh uveden procesor s kódovým označením Ontario postavený na technologii Fusion, který má velmi dobré vyhlídky a v současnosti pro AMD představuje jednoho z nejsilnějších koní. I když měla společnost možnost od značky ATI ustoupit ihned po sloučení, ten správný čas, ve kterém bude AMD moci plně těžit z výhod plynoucích z růstu hybnosti grafického trhu, dle Erskineho nadešel až teď.

Přechodem pod údajně důvěryhodnější značku by měla být rozšířena i  samotná viditelnost společnosti. Všude tam, kde bylo nyní vyobrazeno logo ATI, se totiž nově začnou objevovat loga AMD.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).