Hlavní navigace

80 % mobilních virů a červů je na Androidu

Sdílet

Jiří Paleček 11. 3. 2013

Jen ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku se na Androidu objevilo 96 nových variant virů a červů, což je téměř dvakrát tolik, než kolik bylo objeveno v létě. Většina škodlivých kódů na Androidu je zaměřena na vydělávání peněz - například odesílají textové zprávy na prémiová čísla bez vědomí uživatele. Za poslední tři měsíce roku 2012 se objevilo 21 takových červů. Hojné zastoupení mají také trojské koně, které se snaží ukrást peníze z bankovních účtů uživatelů. Tyto kódy kradou SMS zprávy odesílané uživatelům bankovní institucí k potvrzení odchozí platby a využívají je k odesílání peněz na vlastní účet.

Jeden takový trojan s názvem Eurograbber ukradl z více než 30 000 účtů po celé Evropě 47 milionů dolarů. F-Secure proto doporučuje, aby si uživatelé na své chytré mobilní telefony nainstalovali bezpečnostní software. Zatímco na počítačích jsou nejčastějším cílem útočníků Windows, u mobilních telefonů je to Android, a to především díky jeho popularitě. Ještě v roce 2010 se tvůrci červů a virů nejvíce zaměřovali na Symbian. S tím, jak se snižoval počet jeho uživatelů, se však začal snižovat i počet nových virů a červů. Android je také primárním cílem útočníků proto, že Google neprověřuje každou aplikaci, která je do Google Play vložena a uživatelé si mohou nainstalovat také aplikace z neautorizovaných e-shopů.

Druhým nejoblíbenějším cílem tvůrců virů i červů je iOS, počet virů a červů na tomto operačním systému je však s Androidem nesrovnatelný. Zatímco 80 % všech škodlivých červů je zaměřeno na Android, na iOS cílí jen 0.7 % všech kódů.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).