Hlavní navigace

37 let starý Apple I stále funguje a prodává se za 13 milionů

Sdílet

Gregg Keizer 28. 5. 2013

Podle odhadu odborníků dnes ve světě existuje již pouze 6 funkčních kusů zařízení Apple I (z celkových zhruba 200 kusů), vůbec prvního osobního počítače, který společnost Apple vydala. V sobotu se v německé aukční síni Auction Team Breker jedno z těchto zařízení vydražilo za 671 400 dolarů. Nový majitel si přál zůstat v anonymitě, ví se pouze tolik, že jde o asijského podnikatele. Částka dokonce převýšila minulou nabídku jiného funkčního kusu počítače Apple I, který s v Auction Team Breker prodal v listopadu 2012 za 640 000 dolarů.

Součástí nabídky nebyla pouze základní deska počítače (podepsaná Stevem Wozniakem), nýbrž také originální manuál, obchodní dopis podepsaný Steve Jobsem, klávesnice, originální monitor a zařízení pro přehrávání magnetofonových pásek.

Apple I byl prvním počítačem, který společnost Apple vyrobila a vypustila na trh. Stalo se tak v roce 1976, kdy tehdy teprve 21letý Steve Jobs a 26letý Steve Wozniak získali zakázku od kalifornského obchodu s elektronikou Byte Shop na výrobu 50 kusů osobního počítače. Za vlastním návrhem základní desky stál Steve Wozniak, přičemž se výroba všech zařízení odehrávala s nepříliš velkou nadsázkou řečeno na koleni v garáži rodiny Jobsových. Počítač se tehdy prodával za cenu 666,66 dolarů, což by dnes přibližně odpovídalo aktuální ceně 15palcového MacBook Pro s Retina displejem.

 

Zdroj: IDG News Service, Breker.com

Našli jste v článku chybu?